skip to Main Content

FUMİGASYON

Large Stack Of Wood Planks.
Large Stack Of Wood Planks.
AAKURD~1
DSC 4989

AHŞAP FUMIGASYONU

Böcekler ahşap ürünlerde inanılmaz zarara neden olabilir. Tahta kurtçukları, konakdelenler, kahverengi toz  böcekleri, ölüm yıldızı böcekleri, iskele böcekleri ve diğer pek çok ahşap tahrip eden tür, ahşap eşyalarınızın kalitesini ve değerini tehlikeye atmaktadır. FAMA turqpest değerli ahşap eşyalarınıza sizin için fumigasyon yapabilir.

KONAKDELEN  FUMİGASYONU

Konakdelen(Hylotrupes bajulus) evinizin çatı yapısına büyük zarar verebilir. Bu bozunum, istikrarsız bir ahşap yapı gibi önemli etkilere yol açabilir. FAMA turqpest, konakdelenleri sizin için yok eder.

Bu böceklerin kahverengi-siyah rengi vardır.Yukarıdan bakıldığında kanatlarında birkaç ışık noktası bulunur . Dişiler 1 ila 2.5 cm uzunluğunda iken dişilere göre daha küçük olan erkekleri 0.8 ila 1.5 cm uzunluğundadır. Antenler (duyargalar) ince ve oldukça uzundur. Larvaları yaklaşık 3cm uzunluğunda ve beyazımsı bir renge sahiptir. Konakdelenler; yumurta, larva, pupal, imago (böcek) olmak üzere dört yaşam aşamasına sahip oldukları anlamına gelen tam bir metamorfoz geçirirler.

Fumigasyon, evlerde konakdelenler ile mücadelede  mükemmel bir çözümdür, çünkü böcekleri tüm yaşam evrelerinde etkisiz hale getirir.

İSKELE BÖCEĞİ FUMİGASYONU

Varolan birçok böcek türünden biri olan iskele böceği (Narcerdes melanura)  dünyanın her yerinde görülebilir . Bu böcek, uzun duyargalarından dolayı konakdelen böceği gibi görünebilir, ancak aslında tamamen başka bir böcek türüdür. Bu böcek türünün kaynağı Kuzey Amerika’daki büyük göllerdir  ve buralardan diğer birçok bölgeye yayılmıştır.

İskele böceği 6 ila 12 mm uzunluğundadır ve kırmızı-kahverengi bir renge sahiptir. Kanatlarının uçlari siyahtır ve bu böcek uçabilir. Bu böcek türünün larvaları 12 ila 18 mm uzunluğa ulaşabilir ve dış kısmı beyaz renkte olabilir. Bunlar öncelikli olarak, yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçların kısmen çürümüş ahşabında yaşarlar.Ağaçların  kısmen su altında kalmış baş kısımları çok savunmasızdır ve  bu böcek tarafından tamamen yenilebilir.

Su zengini bölgelerdeki evlerde ve binalarda sıkça bulunan bu böcekler, Nisan ve Ağustos aylarında ortaya çıkmakta ve yumurtalarını odun üzerine bırakmaktadır. Beton dökülürken ahşap her zaman çıkartılmadığı için yumurta bırakma işlemi genellikle ev yada bina altında gerçekleşir. Evlerin içinde bulunan ahşap yapılar da yumurtlamadan   etkilenebilir ancak bu sadece aşırı nemli ortamlarda olabilir. ,Ahşap parçalanma derecesine kadar çürük olmayabilir ancak ahşabın nemli ve mantarlaşmış olması bu böceğin larvası için önemli bir ihtiyaçtır.

AĞAÇ KURDU FUMİGASYONU

Ağaç kurtları kişisel eşyalarınıza muazzam zararlar verebilir. Ağaç kurtları  ahşap mobilyalarınızın veya diğer nesnelerin kalitesini ve değerini tehdit eder. FAMA turqpest ağaç kurtlarını fumigasyona tabi tutarak yok etmenize yardımcı olur.

TAHTA KURDU FUMİGASYONU

Tahta kurdu(Anobium punctatum) kurumuş ahşabı tahrip eden,ahşap için can sıkıcı bir böcek türüdür.Bu böcek türünden yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçlar etkilenir. Yaz aylarında, böcekler 1 ila 2 mm çaplı bir açıklıktan ahşaptan çıkmaktadır. Ardından erkekler ve dişiler çiftleşir, bundan sonra dişiler ağacın herhangi bir yerine 20 ila 40 arasında yumurta bırakırlar. Bu yumurtalardan yaklaşık üç yılda ahşaba delik açıp yerleşen larvalar ürer.   Yetişkin böceklerin ortaya çıktığı pupa evresi ahşap yüzeyinin hemen altında gerçekleşir ve yeni bir döngü başlar.

Bu böcekler 2.5 ila 5 mm uzunluğundadır ve koyu kahverengi bir renge sahiptir.Larvaların beyazımsı  renkleri, hafif kavisli  üç çift bacağı vardır ve larvalar yaklaşık 6mm uzunluğa erişebilirler.Yumurtaları beyaz renklidir.

ÖLÜM YILDIZI BÖCEĞİ FUMİGASYONU

Ağaçlar için can sıkıcı  böcek türlerinden olan ölüm yıldızı böcekleri(Xestobium rufovillosum)  , Nisan ve Mayıs aylarında odunlarda görülebilir . Bununla birlikte, ısıtmalı binalarda bu süre Ocak ayında başlayıp Haziran ayına kadar uzayabilir. Bu böcekler sert, titreyen bir ses üretirler ve adlarını buradan alırlar. Yumurtlamadan böcek evresine geçme en az üç yıl sürer. Larvaların büyümesi odunun mantar varlığına bağlıdır. Nemli ve çürümeye eğilimli ahşap, özellikle bu böceklerden etkilenir. Ahşabı çok derinden bozabilirler.

Yumurtalar beyazdır ve yaklaşık 0.6 mm çapındadır. Bu böcekler küçük oldukları için nadiren fark edilirler. Larvalar beyaz-sarımsı bir renge sahiptir ve boyları 11 mm’ye kadar çıkabilir. Böcek kahverengi, koyu kahverengi, gri-sarı renkte, hafifçe lekeli ve 6-8 mm uzunluğa sahiptir. Böcek, kendi oluşturduğu deliklerden çıkarak  ağaçtan ayrılır. Bu açıklıkların büyük bir kısmı genellikle birbirine yakın bulunur ve bu da ahşabı bir av tüfeği ile vurulmuş gibi görünür kılar. Açıklıklar yuvarlak olup 2.5-4 mm çaplıdır.

ALACALI HALI BÖCEĞİ FUMİGASYONU

Halı böceği çeşitlerinin(Anthrenus verbasci) larvaları yünlü kıyafetler, kürkler, doldurulmuş hayvanlar , deriler ve hayvansal kökenli diğer ürünler arasında yuvalanır. Kanatları sarı, gri ve kahverengi lekelerle kaplıdır. Yetişkin böcekler yaklaşık 5 mm uzunluğa kadar büyüyebilirler. Larvalar daha büyüktür ve 12 mm’ye kadar uzunluğa sahip olabilirler.

FAMA turqpest halı böceği çeşitleri ile istila edilmiş olan mallarınızı fumigasyona tabi tutabilir. Halı böceği bulaşmış şu stok türlerinde  fumigasyon yapabiliriz: ambalajlanmamış ürünler, çuval, büyük çuval, silolar, mavna ve konteynerler. Fumigasyon sayesinde stoklarınıza zarar veren tüm halı böcekleri her yaşam evresinde etkisiz hale getirilir.

KAHVERENGİ TOZ BÖCEĞİ FUMİGASYONU

Kahverengi toz böceği olarak da adlandırılan kahverengi kanatlı böcek (Lyctus brunneus) ,kaynağını tropik veya ılıman iklimlerden alan yaprak döken ağaç türlerinin kabuğu altında beslenen bir böcektir. Kuzey Amerika kökenli olduğundan şüphelenilen böcek günümüzde tüm dünyada yayılmıştır.

Back To Top