skip to Main Content

GIDA GÜVENLİĞİ & HİJYEN

Depo1 80479870
Depo1 80479870
Tohum1 144502726

GIDA GÜVENLİĞİ

Günümüzde eski usül gıda işleme ve tüketiciye sunma yaklaşımlarında gerek tüketicinin bilinçlenmesi gerekse ülkelerin gıda yasalarını “daha sağlıklı ve güvenli gıda üretme” doğrultusunda güncellemeleri nedeniyle çok önemli değişimler meydana gelmiş ve Gıda Güvenliği konusu son yılların en önemli toplumsal konusu olmuştur.
Gıda Güvenliği kavramına dar bir çerçeveden bakıldığında, gıdaların amaçlanan kullanımına uygun olarak hazırlanması ve tüketildiğinde tüketicilere zarar vermemesi anlamında kullanılan bir kavram olmakla beraber daha geniş anlamda gıda kaynaklı hastalıklara neden olan biyolojik,fiziksel ve kimyasal etkenleri önleyecek şekilde gıdaların işlenmesi, hazırlanması, depolanması ve son tüketiciye sunulmasını tanımlayan bilimsel bir sistem döngüsüdür. Güvenli gıda ise her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenden arındırılarak tüketime uygun hale getirilmiş gıdadır.

Gıda Güvenliği Yönetimi
Sağlıklı olmak, bir insanın en temel ihtiyacı ve hakkıdır. Gıda ürünleri ise sağlımızı en kolay etkileyecek etmenlerin başında gelir. Dolayısıyla gıda ürününün güvenliği, ürünü kullanan tüketicinin mutlak bir talebidir ve üretici firmalarda tamamıyla yönetimin sorumluluğudur. O nedenle kalite sistemi terminolojisine göre; gıda güvenliğine mutlak ve değişmez bir kalite parametresi gözü ile bakmak gerekir.

Bir yönetici, işletmesinde sürekli olarak, hijyen standartlarına uygun üretim yapılmasını ve üretip sattığı her parti ürünün güvenli olmasını istiyorsa Gıda Güvenliği Kontrol Sistemi’ni kurmalı, sürekliliğini sağlamalı ve desteklemelidir.

Ürünün ancak çok küçük bir miktarını analiz edebilme durumu göz önüne alındığında sürekli analiz sisteminin yalnız başına tam bir güvence sağlamadığını bilmek gerekir. O halde tüm proses aşamalarını daha sistematik bir şekilde ele alan ve önleyici nitelikte bir metoda ihtiyaç bulunmaktadır. İşte, Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP, Hazard Analysis ana Critical Control Points) kavramı bu ihtiyaca sistematik ve mantıksal bir yaklaşım getiren bir sistemdir. Avrupa birliği ile entegrasyonda da en önemli konulardan olan Gıda Güvenliği ayrıca Tarım Bakanlığı gibi resmi kurumların denetimlerinde ve Gıda Kodeksi isteklerinde de yaklaşık olarak bu standardın bütün isteklerini içerecek şekilde karşımıza çıkmaktadır..

FUMİGASYON (GAZ İLAÇLAMA)

Uygulamayla birlikte yalnızca ortamda bulunan zararlılar ölür.Ani etkili bir uygulama yöntemi olduğu için sonradan olabilecek bulaşmalara karşı etkili değildir. Fumigasyon uygulamaları yalnızca lisanslı operatörler tarafından yapılmak zorundadır.

HAVALANDIRMA (KOTROLLÜ ATMOSFER)

Depolanmış tahıl zararlıları ortam sıcaklığı 8 derece santigrad  altına düştüğünde gelişemezler, ancak ölmezler de.Havalandırmanın durmasıyla ortam sıcaklığı normale döner ve zararlı populasyonu hızla artmaya başlar.

SPREY UYGULAMALAR

EC formülasyonunda tahıl zararlılarına karşı depo yüzeyine uygulanabilen hem ani hem de kalıcı etkiye sahip insektisitler vardır. Aktif madde zararlıya temas ettikten sonra canlının dış iskeletinden geçerek vücuda alınır.zararlıların sinir hücrelerinde sodyum kanallarında etkilidir.

İLETİŞİM
232×292

Ertuğrul Candan

Gıda Mühendisi
5422515053

BİZE ULAŞIN
212 438 2 333
DETAYLI BİLGİLER
Back To Top