skip to Main Content

FUMİGASYON

Large Stack Of Wood Planks.
Large Stack Of Wood Planks.
AAKURD~1
DSC 4989

STOKLARDA BÖCEK FUMİGASYONU

Böcekler, stokta tutulan ürünler arasında inanılmaz derecede hızlı çoğalır ve önemli ölçüde ekonomik hasara neden olur. Sayısız  böcek türü veya diğer zararlılar depolanmış ürünleri bozabilir. Etkilenen maddeler arasında gıda ürünleri, gıda ürünlerinin hammaddeleri; aynı zamanda tekstil, ahşap, müze eserleri ve hatta sentetik malzemeler bulunur.

Genel olarak, bu zararlılar iki ayrı gruba ayrılabilir:depolanmış ürün böcekleri ve depolanmış ürün güveleri. Ayrıca, odunları yok eden türler, kitapçıklar ve çeşitli mantarlar ve diğer mikro organizmalar gibi ahşap tahrip eden organizmalar da önemli hasarlara neden olabilir.

Bu böcekler genelde tüm yaşam döngüsünü depolanan ürün içerisinde geçirdiğinden, klasik imha yöntemleri sınırlı etkilere sahiptir. Fumigasyonun ideal bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır, çünkü bu, stok içindeki zararlıların tüm yaşam aşamalarını etkili bir şekilde yok eder. Her biri kendi karmaşık teknik bileşimi olan çeşitli endüstriyel fumigantlar mevcuttur.

Sonuç olarak bu tedaviler;  zararlılar ,çevresel kimya, toksikoloji ve güvenlik bilimi konusunda mesleki bilgiye sahip sertifikalı fumigasyon uzmanları tarafından yapılabilir.

ECZANE BÖCEĞİ FUMİGASYONU

Eczane böceği (Stegobium paniceum L.) dünyanın her yerinde bulunur. Eczane böceği öncelikli olarak stok küpleri,  evcil hayvan kuru gıdaları,   eczane ürünleri ve makarna gibi nişastalı yemeklerde yaşıyor ve ürüyor.

FAMA turqpest eczane böceği ile istila edilmiş olan mallarınızı fumigasyona tabi tutabilir. Eczane böceği bulaşmış şu stok türlerinde  fumigasyon yapabiliriz: ambalajlanmamış ürünler, çuval, büyük çuval, silolar, mavna ve konteynerler. Fumigasyon sayesinde stoklarınıza zarar veren tüm zararlılar her yaşam evresinde etkisiz hale getirilir.

TAHIL BİTİ FUMUGASYONU

Pirinç biti (Sitophilus oryzae) , mısır biti (Sitophilus zeamais) ve buğday biti (Sitophilus granarius L.) gibi çeşitli tahıl biti  türleri mevcuttur. Bu bit türlerin hepsi, buğday veya nişasta içeren tahıl çekirdekleri ve bisküvi gibi yenilebilir ürünler içinde yaşar.Tahıl bitlerinin en sevdiği tarım ürünleri dünyanın her yerinde yetişebildiği için bu bitlerin de dünyanın her yerinde görülmesine sebep olmuştur.

FAMA turqpest  tahıl bitlerinden etkilenmiş  depolanmış mallarınızı fumigasyona tabi tutabilir.Tahıl biti bulaşmış şu stok türlerinde  fumigasyon yapabiliriz: ambalajlanmamış ürünler, çuval, büyük çuval, silolar, mavna ve konteynerler. Fumigasyon sayesinde stoklarınıza zarar veren tüm tahıl bitleri her yaşam evresinde etkisiz hale getirilir.

TÜTÜN GÜVESİ FUMİGASYONU

Tütün güvesi (Ephestia elutella)  küçük bir güvedir . Tütün güvesi, kakao gibi ürünler üzerinde yaklaşık 100 ila 200 yumurta bırakır. yumurtalar iki haftada bir kümeler halinde bırakılır, daha sonra larvalar ürün üzerinde beslenir ve büyük ipek ağlar üretir.

Larvalar, 10-14 gün süren pupa devresinini yaşamak için yiyeceklerden uzaklaşarak paketleme veya depolama alanlarına geçerler. Sıcaklığa da bağlı olarak tütün güvesinin toplam olarak tüm ömrü 82 ila 206 gün arasındadır.

FAMA turqpest  tütün güvesinden etkilenmiş  depolanmış mallarınızı fumigasyona tabi tutabilir.Tütün güvesi bulaşmış şu stok türlerinde  fumigasyon yapabiliriz: ambalajlanmamış ürünler, çuval, büyük çuval, silolar, mavna ve konteynerler. Fumigasyon sayesinde stoklarınıza zarar veren tüm tütün güveleri her yaşam evresinde etkisiz hale getirilir.

UN BÖCEĞİ FUMİGASYONU

Un böceği olarak da adlandırılan şaşkın un böceği (Tribolium confusum) koyu renk bir böcek türüdür. Bu böcek, silolarda, depolama yerlerinde, bakkallarda , un ve buğday depolanan evlerde önemli hasara neden olan adı kötüye çıkmış bir ziyaretçidir. Böcek 3-4 mm uzunluğunda ve kırmızımsı kahverengi bir renge sahiptir. Kırık taneli tahıl, tahıl tozu , un, pirinç, kurutulmuş meyveler, fındık ve fasulye gibi yenilebilir ürünlerde yaşarlar. Verdikleri hasar çoğunlukla ; dışkı, ölü böcekler , kokulu atıklar ile kirlilikten oluşur.

FAMA turqpest  un böceğinden etkilenmiş  depolanmış mallarınızı fumigasyona tabi tutabilir.Un böceği bulaşmış şu stok türlerinde  fumigasyon yapabiliriz: ambalajlanmamış ürünler, çuval, büyük çuval, silolar, mavna ve konteynerler. Fumigasyon sayesinde stoklarınıza zarar veren tüm un böcekleri her yaşam evresinde etkisiz hale getirilir.

PASLI TAHIL BÖCEĞİ FUMİGASYONU

Paslı tahıl böceği (Cryptolestes ferrugineus) yaklaşık olarak 2,5 mm uzunluğunda çok uzun duyarga ve ince bir gövdeye sahip kırmızı- kahverengi bir böcektir. Paslı tahıl böceği, sıcak ve nemli koşulları tercih eder ; tahıllar, kurutulmuş meyveler ve diğer ürünler üzerinde beslenir.

FAMA turqpest  paslı tahıl böceğinden etkilenmiş  depolanmış mallarınızı fumigasyona tabi tutabilir.Paslı tahıl böceği bulaşmış şu stok türlerinde  fumigasyon yapabiliriz: ambalajlanmamış ürünler, çuval, büyük çuval, silolar, mavna ve konteynerler. Fumigasyon sayesinde stoklarınıza zarar veren tüm paslı tahıl böcekleri her yaşam evresinde etkisiz hale getirilir.

FASULYE BÖCEĞİ FUMİGASYONU

Fasulye böceği (Acanthoscelides obtectus Say)  3 ila 5 mm uzunluğunda , koyu kahverengi lekelere sahip zeytini kahverengi  renkte bir böcektir. Fasulye böceğinin kanatlı kısmı vücudunun yalnızca  bir bölümünü kaplar ve yumurtadan yetişkinliğe erişmesi ,   13°C sıcaklıkta 70 ila 80 gün arasında  olur. Fasulye böceği öncelikle beyaz, kahverengi, benekli ve büyük cins fasulye stoklarında bulunur.

FAMA turqpest fasulye böceğinden etkilenmiş  depolanmış mallarınızı fumigasyona tabi tutabilir.fasulye böceği bulaşmış şu stok türlerinde  fumigasyon yapabiliriz: ambalajlanmamış ürünler, çuval, büyük çuval, silolar, mavna ve konteynerler. Fumigasyon sayesinde stoklarınıza zarar veren tüm fasulye böcekleri her yaşam evresinde etkisiz hale getirilir.

Back To Top